31 Temmuz 2009 Cuma

Bugün Kaybedilenler

Birgün insan virgülü kaybetti , o zaman zor cümlelerden korkar oldu ve basit ifadeler kullanmaya başladı.Cümleleri basitleşince,düşünceleri de basitleşti.

Bir başka gün ise,ünlem işaretini kaybetti . Alçak bir sesle ve ses tonunu değiştirmeden konuşmaya başladı.Artık ne bir şeye kızıyor ne de bir şeye seviniyordu. Üstelik hiçbir şey, onda en ufak bir heyecan uyandırmıyordu.

Bir süre sonra, soru işaretini kaybetti ve soru sormaz oldu.Hiçbir şey,ama hiçbir şey onu ilgilendirmiyordu...Ne kainat,ne dünya,ne de kendisi umurundaydı.

Birkaç sene sonra iki nokta üstüste işaretini kaybetti ve davranışlarının sebeplerini,
başkalarına açıklamaktan vazgeçti.

Ömrünün sonuna doğru elinde yalnız tırnak işareti kalmıştı. Kendine has tek düşüncesi yoktu,yalnız başkalarının düşüncelerini tekrarlıyordu.

Son noktaya geldiğinde , düşünmeyi ve okumayı unutmuş vaziyetteydi.

A. Kanevski bu dizeleri yazdığında aslında insanlar ne kadar da çok şeye sahiplermiş diyesim geliyor günümüzde kaybettiklerimize baktığımda.

Bir de benim kalemimden KAYBEDİLENLER

Birgün insan utanma duygusunu kaybetti, pervasızca, hayasızca isteklerde bulunur oldu.
Dilenciler bile verilen parayı beğenmez hale geldi.

Bir başka gün ise sevgi ve aşkı kaybetti, birbirinin yüzüne bakmaya utanan aşıklar
sokaklar öpüşüp günü birlik ilişkiler yaşamaya başladı.

Bir süre sonra, vicdanını kaybetti insan. Acımasızca birbirini öldürmeye,
acize zulmetmeye başladı.

Birkaç sene sonra insan özgürlüğünü ka
ybetti.
Kendi vatanında gurbetçi oldu.

Ömrünün sonuna doğru benliğini kaybetti herkes kendi sanal dünyasında sever, sevinir, ağlar ve üzülür oldu.

Son noktaya geldiğinde ise; ruhunun bedeninden çıktığını ve
artık çok geç olduğunu anladı.

Keşke tek kaybettiğimiz noktalama işaretleri olsaydı...

Telefon Bitti Sıra Wiro'da



Türk Telekomun hizmete sunduğu yeniliklerden birisi de Wiro; yani yurt dışından arama servisi.

Son 5 yılda hızla yaygınlaşan cep telefonları gitgide sabit telefona olan bağımlılığı azalttı. Operatörlerin sundukları imkanlar ve ücretlendirmeler çoğu kullanıcıya uygun geldiğinden cep telefonuna yönlenmemizi hızlandırdı.
Türk Telekom'un sunduğu Wirofone hizmeti hem evimizdeki telefona bağımlı kalmadan hem de GSM operatörlerinden bağımsız olarak konuşma yapabilmemizi sağlayan bir teknoloji.

Wiro hizmetini iki farklı şekilde alabilmek mümkün. Birincisi cep telefonumuza indirdiğimiz Wiro mobil programı.İkincisi ise laptobumuza indirdiğimiz Wiro Laptop programı. (Türk Telekom her iki hizmet için gerekli olan programları http://www.ttwiro.com/wiro_nedir.html adresinden yayımlamakta)

Laptobumuza indirdiğimiz programla kendimize edindiğimiz bir kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapıyoruz ve interneti bulduğumuz her yerde görüşme yapabilmek mümkün oluyor. İster cep olsun ister sabit telefon her yeri arayabilmek mümkün. Aynı şekilde cep telefonumuza indirdiğimiz programla da internet bulunan her yerden arama yapabilmek mümkün. Tek yapmak gereken kendimize kullanıcı adı ve şifresi edinmek....

30 Temmuz 2009 Perşembe

IP-TV ve Yine Değişim...


Hızla gelişen günümüz teknolojisine ayak uydurmak gerçekten zor.Bu lafı çocukluktan beri o kadar fazla duymuşumdur ki zaman zaman teknolojiden korktuğum bile olmuştur...Birçok alanda hızlı adımlarla ilerleyen teknoloji iletişim alanında da günümüzde sınırları fazlasıyla zorlamaya başladı.İnternet dünyasına da gireli çok olmamıştı aslında.Daha dün gibidir 56k bağlantılarla internette gezinmeye çalıştığımız zamanlar.Uydu bağlantıları ,ADSL, VDSL,Videofon teknolojilerine ayak uyduralım derken 3G,Wiro ve IP-TV gibi yeni teknolojiler karşımıza çıkageldi...

Peki nedir , nasıl birşeydir bu IP-TV ? En basit tanımı ile İntenet Protokolleri üzerinden televizyon veya görüntü yayının abonelere dağıtıldığı ve televizyon izleme kavramını bambaşka noktalara getirecek olan bir teknoloji ürünüdür IP-TV.

Tıpkı ADSL teknolojisindeki gibi mevcut telefon hatları üzerinden genişbant hizmeti verilmekte ve modem cihazı yerine uydu teknolojisindeki dekodere benzer bir cihazla televizyona giriş yapılmaktadır.Sonrasında televizyon keyfinin bambaşka noktalara gittiğini göreceksiniz. Nasıl mı ?

Örneğin iki farklı kanalda beğendiğiniz film aynı saatlere denk gelmiş ve siz birisini seçmek zorundasınız. Bunda çıkar bir yol gözükmüyor. Ancak IP-TV ile hayatımıza tercihlerimizi bekletmek gibi bir lüks daha giriyor. Yani bir kanalda bir filmi izlerken diğer kanaldaki filmi merak etmenize gerek yok istediğiniz zaman o filmi IP-TV nin banttan yayını sayesinde izleyebileceksiniz. Ya da evinize geç vakitte gittiniz ve haberleri veya bir belgeseli izlemek istiyorsunuz. Hemen IP-TV menüsünden yayında olan veya yayınlanmış olan günün haberlerini veya belgeselleri açıp izleyebilirsiniz.Beklemenize gerek kalmadan hem de....Ayrıca siz yayını değil yayın sizi beklemek zorunda artık. Acil bir işiniz çıktı ve televizyonda kaçırmak istemediğiniz bir film var.Klasik televizyon yayınında işinizi halletmek için filmden feragat etmeniz gerekirken IP-TV de sadece kumandanın durdurma tuşuna basmanız yeterli. İşinizi bitirdikten sonra filminize rahatlıkla geri dönebilirsiniz.Hatta filmi geri sarıp izleme hakkına bile sahipsiniz...

Ip-TV ile televizyon keyfimizde bir devrim yaşanacağı kesin. Artık filmi IP-TV den izlemek ile bilgisayarımızdan izlemek arasında bir fark kalmayacak. Denetim bizim elimizde...

Ek gelir elde etmek isteyenler için Oriflame


Kendimin de yaptığı Oriflame Güzellik Danışmanlığından bahsetmek istiyorum bugün sizlere. Malum hayat şartları çok zor. Hele ki öğrenciyseniz ve babanızdan harçlık almak artık zorunuza gidiyorsa bu işi size tavsiye ediyorum. Hepimiz Avon'u bir şekilde biryerlerden duymuşuzdur mutlaka. Ona benzer bir satış şekli bu fakat ondan farklı birçok artısından söz edeceğim. Öncelikle firma hakkında biraz bilgimiz olsun:

Oriflame doğrudan satış şirketleri arasında bugün dünyanın en hızlı büyüyen güzellik şirketidir. 61 ülkede faaliyet gösteren Oriflame, bu ülkelerin yarısından fazlasında lider konumundadır.Yüksek kaliteli güzellik ürünleri ve eşsiz iş fırsatı ile siz de satış ekibimize katılabilir ve kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.
Ürünlerimiz bugün dünya genelinde 2.8 milyon Güzellik Danışmanından oluşan satış ekibimiz tarafından pazarlanmaktadır. Oriflame Kozmetik, 1967 yılında Jonas ve Robert af Jochnick kardeşler ve arkadaşları Bengt Hellsten tarafından İsveç'te kurulmuştur.

NEDEN ORİFLAME?

Kendi anlatımlarıyla:

Bağımsız bir Oriflame Güzellik Danışmanı olmak, eğlenceli, kolay ve getirisi oldukça fazla olan bir iştir! Kozmetik hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı elde etmenin yanısıra ekstra kazanç olanağına da sahip olacaksınız! Kozmetik ürünlerini isterseniz bir hobi olarak satabilir ve kendinize cep harçlığı çıkartabilirsiniz isterseniz de bu işi yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak kendi işiniz olarak yürütebilirsiniz. Vereceğiniz karar tamamen size bağlı!

Bir Oriflame Güzellik Danışmanı olmak için herhangi bir eğitim seviyesi, deneyim veya mali kaynak zorunluluğu bulunmamaktadır. Her yaştan ve bilgi birikiminden insan, Oriflame ürünlerini doğrudan satarak başarılı olmuş ve önemli miktarda kazanç sağlamışlardır.

Güvenli Alışveriş!
Her ay, yeni bir ürün kataloğu alacaksınız. Bu kataloğu tanıdığınız ve sizi tanıyan insanlara gösterin – herşey bu kadar basit! Bir diğer önemli avantaj da Oriflame’in tüm ürünler için sunduğu para iadesi garantisidir. Eğer satın aldığınız üründen memnun değilseniz, 30 gün içerisinde ürünü Oriflame’e iade edebilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Oriflame müşterileri için Oriflame’den alışveriş güvenlidir..

Neden Oriflame? in Bencesi

Oriflame de en büyük avantaj Direktör aracılığı ile güzellik danışmanı olursanız 220 ytl kredi hakkınız oluyor ve hiç bir sermayeye gerek kalmadan işe başlıyorsunuz. Hatta muhtarlıktan onaylı ikametgah belgesini de direktörünüz aracılığı ile firmaya ulaştırırsanız 400 ytl çıkıyor kredi hakkınız ;) Artık sermayesiz iş kurmak ne mümkün?..

Kendiniz satış yapabildiğiniz gibi satış potansiyeline sahip arkadaşlarınızı da satıcı yapabilir ve onların sattığı ürünlerden de kar elde edebilirsiniz. % 3,6,9,12 gibi seviyeler mevcut. Bu yüzdelere satış yaparak ulaşıyorsunuz. Örneğin bu ayki satışlarınız sizi %12 seviyesine ulaştırdı diyelim: Yaklaşık 150 ytl kadar da ekstra ücret kazanıyorsunuz.

Kargoda bir defa bile sorun yaşamadım bunu belirteyim. Ürünleri gerçekten çok kaliteli. Kendim de eclat sport adlı parfümünü kullanıyorum ve memnunum.

Avon da ürün çeşitliliği fazla diyeceksiniz ama Avon ürünlerindeki kimyasallar yüzünden birçok kişi cilt problemi yaşadıklarını söylüyorlar. Oriflame ürünlerinin hammaddesi tamamen doğal. Bitkisel kökenli ürünler üretiyorlar. Sağlık bakanlığı onayları da mevcut.

Oriflame hakkında sıkça sorulan soruları buradan inceleyebilirsiniz.

Özellikle öğrenci arkadaşlar için

29 Temmuz 2009 Çarşamba

Hoşgeldin 3G Elveda Eski Telefonum Demeyin!


3G nanesi çıkacak diye ekranlarda bi reklam telaşı, "yeni heveslisi" insanlarımızda ise 3G uyumlu telefon alma telaşı aldı yürüdü son aylarda. Tamam güzel alalım 3G uyumlu cep telefonumuzu, atalım eskilerini çöpe ya da ikinci elciye satalım derken Ulaştırma Bakanlığı işe el koymuş. Yapılan hesaplara göre 8 milyon , görüntülü konuşmayı desteklemeyen telefon tespit edilmiş. Ülkemiz insanları ortalama 1,5 yılda cep telefonlarını yeniledikleri için sene sonuna kadar 10 milyona yakın telefon çöpe çıkacak diye hesaplamışlar.Devlet babanın bu duruma gönlü razı olmamış ve bir proje geliştirmiş. Bu projeye göre eski cep telefonları toplama merkezlerinde toplanıp arızaları gözden geçirilecek ve bu telefonlara garanti belgeleri düzenlenerek Uganda, Mısır ve Irak'a ihraç edilecekmiş. Bu sayede eski telefonlarımız çöpe gideceğine 250 milyon dolar olarak ülke ekonomimize kazandırılacakmış.
Keşke herşeyin bu şekilde geri dönüşümü sağlansa da sistemimiz ve ekonomimiz de doğal bir döngüye kavuşsa...

3G uyumlu telefon alırken dikkate alınacak şeyler de şunlarmış
 1. Görüntülü konuşma hizmeti için telefonun her iki yönünde de kamera bulunmalı.
 2. Tek taraflı, ancak öne çevrilebilen cihazlar da kullanılabilir.
 3. Telefonda dahili modem cihazı olmalı. Bilgisayar bağlantısı bununla yapılıyor.
 4. Televizyon yayınlarını alabilmek için ekran çözünürlüğü yüksek ve geniş ekranlı cihazlar tercih edilmeli.
 5. Tuşlu yerine dokunmatik ekranlı telefonlar daha geniş görüntü sunabiliyor.
 6. Şehirde telefonla adres bulmak için GPS özelliği olan telefon gerekiyor.
 7. Fatura ve garanti belgesi sorulmalı. IMEI numarası kontrol edilmeli.
 8. Telefon almadan önce detaylı model ve pazar araştırması yapmayı ihmal edilmemeli
3G ile neler yapılabileciğimiz özetlersek:
 • Cep telefonuyla görüntülü konuşulacak
 • Herhangi bir televizyon kanalı izlenebilecek.
 • Kaydedilen bir görüntü anında başka bir tarafa aktarılabilecek.
 • Sağlıkta kritik hastalığı olan hastalar uzaktan izlenebilecek.
 • Uçak, otobüs, tren biletleri cep telefonuyla alınabilecek.
 • Elektrik, su, telefon, doğalgaz fatura ödemeleri cep'ten yapılacak.

27 Temmuz 2009 Pazartesi

Bir de sağ kulaktan deneyin



Birinden bişey yapmasını istediniz yapmadı. Nazınız da geçmedi ne deseniz yapmıyor. Tam işte burada italyan bilim adamları imdadımıza yetişiyorlar. İtalyan bilim adamları, "isteklerin yerine getirilmesi için sağ kulağa konuşulmasının" gerektiğini ispatlamışlar.
İtalyan araştırmacılar, yaptıkları 3 ayrı deneyde kişilerin, sağ kulaklarına söylenilenleri yerine getirmede daha iyi olduklarını göstermişler. Bilim adamları, bilgiyi işlemede daha iyi olduğu bilinen beynin sol tarafının, sağ kulaktan gelen bilgileri değerlendirdiğine işaret ediyormuş.
Bilim adamları, araştırmaları için yaptıkları ilk deneyde, arka fonda yüksek desibelli müzik çalarken konuşan 286 deneği izlemişler. Bu kişilerin yüzde 72'sinde etkileşimin dinleyenin sağ tarafında olduğu tespit edilmiş.
Araştırmacılar, ikinci deneyde 160 denekle anlamsız ifadelerle fısıldayarak konuşmuşlar ve bu deneklerin duymak için ya sağ ya da sol kulaklarını kullanmalarını izlemişler. Araştırmacılar, daha sonra her denekten duyulacak tonda birer sigara istemişler. Deney sonucunda bu kişilerin yüzde 58'sinin sağ kulağını, yüzde 42'sinin de sol kulağını kullandığı belirlenmiş. (Ne kadar ilginç)

Son deneyde ise 176 denekten ya sağ ya da sol kulağına doğru konuşularak sigara istenilmiş. Bunun sonunda da sağ kulaklarına konuşulan deneklerin sol kulaklarına konuşulanlara nazaran daha çok sigara ikram ettikleri gözlemlenmiş.
Deneylerin sonunda sağ kulaktan giren kelimelerin beynin sol kesiminde daha iyi işlem gördüğüne karar verilmiş. Araştırmacılar, insanların telefonla konuşurken ahizeyi sağ kulaklarına tuttuklarına da hatırlatmışlar.
Sağduyu dedikleri şey bu olsa gerek :)
 

Hakkımda

M. Sami Akkuş 1984 doğumlu kendi halinde biridir. Böyle web denemeleriyle uğraşmak hobilerindendir. Uzatmalı Jeoloji Mühendisliği öğrencisidir. Gece karanlığını ve kafasını dinlemeyi çok sever...

Site Info

Bu site Gencmesaj Network ailesinin bir ürünüdür.

Kimler var?

  Üç Tunç Tas Has Vişne Hoşafı Copyright © 2009 Community is Designed by Bie